Stevia Yetiştiriciliği

Doğal Tatlandırıcı (Stevia Bitkisi)

Stevia Nasıl Ekilir, İklim ve toprak istekleri nelerdir.
Stevia organik maddesi yüksek,  su tutma kapasitesi yüksek ve geçirgen toprakları sever. İlkbaharda Çabuk Isınan toprak olmasıda önemli. stevia asidik toprakları sevmez.

Ülkemizde Akdeniz Bölgesi ve karadeniz bölgesinin bazı kısımları bu bitkinin  yetiştirilmesi için uygundur. Sıcaklığın yüksek olduğu bölgeleri  sever. Güneşli, sıcak ve rutubetli ortamlar stevia için uygundur. Bu ortam bitkinin iyi gelişmesini sağlayacağı gibi yapraklarının fotosentez yapmasına ve yapraklardaki şeker oranının artmasına da katkı sağlar.

Ülkemiz iklim ve yağış şartları göz önüne alındığında stevia ancak sulu şartlarda yetiştirilebilir. Sulama, bitki ve toprak ihtiyaç duyduğu aralıklarla yapılmalıdır. Bitkinin genç döneminde daha sık, gelişmiş dönemlerinde seyrek yapılması uygun olacaktır. Değişmeyen tek faktör hasattan sonra sulanması gerektiğidir. Sulama; karık usulü ve yağmurlama olabileceği gibi en iyisi damlama usulü ile yapılan sulamadır. Hatta tarlaya fideler dikilmeden önce damlama sulama hortumları serilir ve her damlatıcının önüne birer fide dikilirse verilecek sudan en iyi faydalanma şekli sağlanmış olur.

Stevia Ekim Dönemleri:

Yaz Ekim Dönemleri : Nisan, Mayıs, Haziran Aylarıdır.
Kış Ekim Dönemleri  : Eylül, Ekim Aylarıdır.

Stevia ekimini yaygınlaştırmak için, şirketimiz tüm üreticilerimize profesyonel rehberlik hizmetleri vermektedir. Stevia yetiştiriciliği yapmak isteyenler,  (0212) 970 26 34 nolu telefondan veya whatsapp hattımızdan bize ulaşınız. Tamsteviya  ekimden hasada hatta hasat sonrası ürünlerinizi alma garantisi ile yanınızdaki güvenceniz.

 

Stevia Makinalı Çapalama

Stevia Ekilmiş Alan

Stevia Ekilmiş Alan