Stevia konserve ürünlerinin bir çoğunda kullanılmaktadır.  Gerek toz gerek Ekstrat   ürünleri tercih edilmektedir. %100 Doğal olan stevia ürünlerimizi sizlerde tercih edebilirsiniz. Aşağıda sizler için bir kaç tarif paylaştık.

Kabak salatası

Malzemeler:
1 kg kabak
1 lt su
½ çay kaşığı stevia tozu (glikozit% 90)
Bir parça tarçın çubuğu
7 karanfil
Kurutulmuş portakal kabuğu
1 tatlı kaşığı sitrik asit
Yapılışı: Bir tencereye su dökün, baharatları ve küp küp doğranmış balkabağı dökün. Su, kabakları biraz örtmelidir. Kabaklarla birlikte tencereyi kısık ateşte koyun ve turşusu kaynamaya başlar başlamaz ateşi kapatın. Kapağın altında soğumaya bırakın. Kabaklar çabuk çözülmezse, biraz pişirilebilir. Turşusu yumuşak görünüyorsa, zevkinize hem stevioside hem de sitrik asit ekleyerek iyileştirilebilir.

Reçeller

Malzemeler:
8 litre ekşi meyveler (örneğin kuş üzümü)
2-3 yemek kaşığı stevia yaprağı tozu (RebA% 90-97 toz ile karıştırmayın !!!)
Yapılışı: Yaprak tozu ile pişirilmiş meyveler. Steril kavanozlara doldurun ve kapatın. Serin bir bodrum katında saklayın. Benzer şekilde diğer meyve reçelleri hazırlayın. Meyveler daha tatlıysa, daha az toz eklenebilir, örneğin tatlı kirazlar için, yaprak tozunun yarısı yeterlidir.

Kompostolar
Yaklaşık 7-10 cm uzunluğunda taze bir stevia dalını bir litrelik kavanoza koyun veya 1/2 çay kaşığı stevia yaprağı tozu dökün. Temizlenmiş meyveleri dökün ve kaynamış, soğutulmuş su dökün. Kompostolar hazırlarken her zamanki gibi pastörize edin.

-İsteğinize göre çeşitler yapılabilir, ancak meyveler veya meyveler daha asidikse, stevia daha fazla eklenir.
-Tatlı kirazların tatlandırılmamasına özen gösterilmelidir.
– Armut kompostosu lezzetlidir, ancak kuş üzümü, frenk üzümü suyu, Kafkas erikleri, erik veya sadece sitrik asit gibi ekşi bir şeyler eklemeleri gerekir.
-Kafkas erikleri kendi başlarına ekşidir, ancak armutla iyidir.
– İlginç bir komposto, 1/3 Kafkas eriği ve 2/3 dilimlenmiş kabak koymayı başarır.

 

Stevia şurubu (kendi kendine yapılan)

Stevia’nın dallarını kesin ve süpürgelere bağlayın, kurutun veya hazır yaprak tozu kullanın. Kuru yapraklar, stevia yaprağı tozu elde etmek için bir kahve değirmeni içinde akıtılır ve öğütülür. Sapları serttir, taşlanamaz ve bu nedenle bahçıvan makası ile 1,5-2 cm uzunluğunda parçalar halinde kesilir. Buharda pişirilmiş yahniyi kaynar suyla dökün ve ilacın ıslanmasına ve tatlılığını çekmesine izin vermek için 8-10 saat bekletin. Tüm kütleyi bir tencereye dökün ve kaynatın. Ardından alevi azaltın ve 2-3 saat pişirin. Sıvı boşaltılır ve kaynatılır, şişelenir, soğutulur ve soğutulur, ancak sıvının kapatılmasına gerek yoktur.
Kalan kalınlık tekrar tekrar su dökülebilir ve birkaç saat daha kaynatılabilir. Elde edilen ilk sıvı en tatlı olanıdır ancak diğer sıvılar da bol miktarda tatlılık içerir. Şurup hala buharlaşırsa daha konsantre hale gelir. Elde edilen şurup, bir yıl veya daha uzun süre bozulmadan buzdolabında saklandı.
Ev yapımı şurubun jel benzeri bir yapı oluşturduğu durumlar vardır. Bunun nedeni şurubun çok uzun süre buharlaşması olabilir.

Elma turşusu

Hint turşusu – çok yumuşaktan oldukça keskine kadar çeşitli meyve, baharat, sirke ve şeker kombinasyonudur ve çeşitli keskinlik dereceleridir. Hint turşusu farklı şekillerde kullanılabilir: ¼ fincan Hint turşusu krem ​​peynirin içine dökülür ve tuzlu kraker veya kokteyl çöreği ile servis edilir; En sevdiğiniz salata sosundan 1 çorba kaşığı ekleyin ve bambaşka bir tat elde edin. Pirince ¼ bardak Hint turşusu ekleyin ve egzotik bir “pilav” tadı elde edin.
Kahvaltı sandviçlerini diğer baharatlar yerine Hint turşusu ile sürün. Mayonez ile yarı yarıya ekleyebilirsiniz. Tatlı patates veya patates ile servis edilebilir.

Malzemeler:

450-500 gr elma
¼ çay kaşığı acı biber
450-500 gr doğranmış soğan
¼ çay kaşığı öğütülmüş zencefil
¼ çay kaşığı kimyon
2 diş doğranmış sarımsak
¾ bardak hafif kuru üzüm
1 tatlı kaşığı hardal tohumu
2 çay kaşığı tuz
¼ çay kaşığı hardal tozu
1/8 çay kaşığı stevia tozu (% 95 stevioside)
1 yemek kaşığı domates salçası
2 ½ bardak malt veya elma sirkesi
Yapılışı: Elmaları soyun, çekirdeklerini çıkarın ve dilimler halinde kesin. Elmaları bir tencereye koyun, dilimlenmiş soğan ve sarımsak ekleyin, kuru üzüm ekleyin. Tuz, stevia, sirke ve diğer baharatları ekleyin, iyice karıştırın. Hint turşusunu kısık ateşte koyun ve kaynayana kadar bekleyin. Düzenli olarak karıştırarak 30 dakika kaynamaya devam edin. Kütleye domates salçası ekleyin ve 7-8 dakika daha pişirin. Kütle kalın olmalıdır, bu nedenle karıştırmaya oldukça sık devam edilmelidir.
Bitmiş kütleyi steril kavanozlara koyun ve 10 dakika pastörize edin. Hint turşusu, yaklaşık 3 haftada bir lezzet buketine kavuştu.

Stevia şurubu başka nasıl kullanılır …
Şurup, çeşitli şekerleme ürünlerinin hazırlanmasında kullanılabilir.
Yassı ekmek pişirirken, şurup döküldüğü kremaya eklenir.
Şurup, tadı için lor kütlesine eklenir.
Hindiba şurubu ile zencefilli kurabiye yapmak, hamuru stevia şurubu ile tatlandırmak ve ince öğütülmüş toz eklemek harikadır.
Ayrıca yumurtalı bisküviyi kızartırken yumurta sarısını stevia şurubu ile çırpın.
Mersin balığı yaprağı tozu, yulaf lapasına, hamur işlerine, hamurlara ve kurabiyelere eklenebilir, ancak miktarını tada göre belirlemek daha zordur.
Stevia tozu RebA% 90, RebA% 97 gibi diğer stevia ürünleri de tüm bu tariflerde kullanılabilir. Bu durumlarda, RebA tozlarının kendi kendine hazırlanan veya hazır stevia yaprağı tozundan önemli ölçüde daha tatlı olacağı unutulmamalıdır.